• 3D modeling • Co to vlastně je? • Cena • Kontakt instagram instagram
3D modeling – Co to je...

Co to je?
3D Modeling, patřící do skupiny zvané CG (computer graphics), je velmi zajímavá možnost jak získat jedinečné obrázky.

Samotný modeling je proces, kdy se pomocí speciálního počítačového softwaru (mezi nejznámější patří Cinema 4D, Maya, 3ds Max, Blender, SketchUp...) vytvoří matematická reprezentace nějakého objektu, nebo skupiny objektů. Takový model je pak možné vyrenderovat (počítač vypočítá stíny, odlesky, atp.) a tím vznikne obrázek, který (podle potřeby) může být téměř fotorealistický a zastupovat fotografii, nebo naopak velmi stylizovaný a zastupovat tedy ilustraci.

K čemu to je?
Většina z Vás jistě někdy měla v ruce katalog z obchodního domu IKEA. Možná Vás ale překvapí, když Vám řeknu, že přibližně 3/4 "fotografií" v tomto katalogu nejsou skutečné fotografie, ale ve skutečnosti vyrenderované 3D modely. Že Vás to ani nenapadlo? Jistě, v tom je právě to kouzlo...

Jsou pochopitelně chvíle, kdy je lepší využít služeb fotografa, nebo ilustrátora. 3D modeling má však řadu výhod, které z něj činí jedinečnou možnost.

Velmi očividnou výhodou je možnost vytvářet "fotografie" věcí nebo míst, které ve skutečnosti neexistují, nebo by bylo nemožné, či příliš nákladné je vyfotit. Další velkou výhodou je naprostá kontrola celého prostředí. Výsledný obrázek tedy může být přesně podle Vašich představ, aniž by bylo třeba brát ohledy na věci jako počasí, fyzikální zákony, atp. A jako všechny umělecké techniky i 3D modeling má svůj vlastní "půvab", který může mnohé oslovit.